Teksas’ın En Büyük Bitcoin (BTC) Madencilik Merkezi Olması Bekleniyor

0
16

Çin’in bu yıl Mayıs ayında başlayan kripto paralara karşı baskı politikaları, iki ay içinde en büyük madencilik merkezi statüsünü kaybetmesine neden oldu. Mayıs ayının başında, Çin’in Bitcoin (BTC) madencilik ağındaki payı %60’ın üzerindeydi, ancak katı düzenleyici politika ve BTC madenciliğine yönelik yasak, bu payın Temmuz sonunda sıfıra yakın düşmesine sebep oldu. Son rapora göre, Çin’in Yunnan eyaleti kısa süre önce BTC madenciliğini tamamen ortadan kaldırdığını ve süreçte 2 milyar kilovat saat elektrik tasarrufu sağladığını belirtti.

Çin’in kaybı, kripto madenciliği yasağının ardından Çinli madencilik çiftliklerinin akınına uğrayan ABD, Kazakistan ve Rusya gibi ülkeler için büyük bir fırsata dönüştü. ABD, önde gelen Bitcoin madenciliği katılımcısı oldu ve Teksas eyaleti yeni madencilik merkezi haline geldi.

Bir Bloomberg raporu, çok sayıda madencinin önümüzdeki iki yıl içinde Teksas’a geçici olarak kaymasının beklendiğini belirtti. Teksas’ın büyüyen bir madencilik merkezi haline gelmesinin başlıca nedeni, ucuz elektriğin ve uygun düzenlemelerin mevcudiyetidir. Madencilik talebindeki artış, 5.000 MW’lık bir artış görebilir. Çin’in kripto madenciliğindeki hakimiyeti, ülkenin kripto piyasasına karşı katı politikaları göz önüne alındığında, birçok uzman tarafından genellikle bir tehdit olarak görülüyordu. Bu nedenle, kripto çöküşü en büyük madenci göçlerinden biriyle sonuçlandığında, bunu büyük bir kazanç olarak görebilir. Bitcoin ağı madenciliği hash oranı, Çin yasağının ardından yaklaşık %50 düştü, ancak o zamandan beri hızlı bir şekilde toparlandı ve yeni bir madencilik zorluğuna ulaştı.

Teksas’ın bir Bitcoin madencilik merkezi olarak büyümesi, İran ve Kazakistan’da gözlemlendiği gibi elektrik kesintilerine neden olarak bu konuda endişelere yol açtı. Ancak yerel yönetim, yeni talebi karşılamak için uygun düzenlemeler yapmakta kararlı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz