Hatırlayacağınız üzere dev elektrikli otomobil firması Tesla, Şubat 2021’de yaptığı alım işlemlerinde 34 bin dolar seviyesinden BTC satın alarak birçok yatırımcı için Bitcoin sinyalleri vermişti. Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, 1.5 milyar dolarlık BTC satın aldığını açıklamasından bu yana piyasa çöküşlerinin yaşanmasıyla büyük bir düşüş yaşayan BTC, dev şirketi zarara uğrattı.

Öte yandan Bitcoin Treasuries’den alınan verilere göre Tesla’nın o dönemlerde fiyatı 34 bin dolar seviyesinde bulunuyordu. O yılın Mart ayında hisselerinin yüzde 10’unu satışa çıkaran Tesla, Temmuz 2022’de açıklanan sürpriz bir hareketle kalan Bitcoin’lerinin yüzde 75’ini elinden çıkartacağını açıklamıştı. Bu süreç boyunca zarardan satış yapan Tesla şirketi, genel olarak 29 bin dolar civarından token satımında bulundu.

Bununla beraber düşük seviyelerden almak, satışın arkasındaki mantığın bir yatırım olarak Bitcoin hakkında doğrudan bir yorum olmadığını iddia eden Musk’a daha çekici geldi. O zamandan beri Tesla, 9.720 BTC’yi elinde tuttu ve müteakip fiyat hareketleri şirketi hala herhangi bir yatırım kazancından yoksun bıraktı. Bitcoin Treasuries’e göre Tesla, Şubat 2023 itibariyle kalan 225 milyon dolar değerindeki zulasında hala yüzde 33 eksik görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz