Ukrayna, kripto para birimini yasal ve finansal sistemine entegre edecek bir yasa tasarısı paketi üzerinde çalışıyor.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov’a göre, yasa ile işletmelerin kripto para birimi ödemelerini özgürce yapmasına ve kabul etmesine izin vermeyi amaçlıyorlar.

Bornyakov yerel bir haber kuruluşuna, bu yasa taslağının ikinci okuma için parlamentoda hazırlandığını söyledi ve fiat-kripto dönüşümlerine izin veren ödeme aracıları aracılığıyla ülkede kripto varlıklarıyla ödeme yapmanın yasal olacağına inandığını söyledi.

Dijital varlıklarla ilgili tasarının, kriptonun Ukrayna’da yasal para birimi olmadığını açıkça belirttiğini vurguladı. Bu, Ukrayna’nın kripto para birimi ödemelerine izin vermesine rağmen, Bitcoin’i yasal para birimi yapmakta yetersiz kaldığı anlamına geliyor.

Bornyakov, yeni yasa tasarısının kripto para birimi tutma, ticaret ve raporlamayı yasallaştıracağını belirtti.

“Malların kripto para birimleriyle ödenmesi, depolanması ve takası için bütün bir aracı hizmetler pazarının olmasını bekliyoruz. Bu, kullanım olanaklarını genişletecek.” 

Önerilen tasarı yasalaşırsa, yurtdışında kayıtlı kripto ile ilgili şirketler, Ukrayna vatandaşlarıyla çalışmak için lisanslara değil, yalnızca çalışma izinlerine ihtiyaç duyacak. İşletmeler sadece yeterli sermayeye sahip olduklarını ve kuruculardan hiçbirinin yaptırım listesinde olmadığını kanıtlayacakları için bu izinleri alma süreci oldukça kolay olacaktır.

Ukrayna, üretken bir ortamı teşvik etmek için önemli adımlar atarak kripto dostu duruşunu sürdürmeye kararlı görünüyor.

Geçen ay Ukrayna, önümüzdeki üç yıl içinde dijital varlıkları eğitim ve altyapı faaliyetlerine dahil etmek için kapsamlı bir yol haritası açıkladı. Yol haritası ayrıca kripto para birimi eğitimine ve kripto endüstrisindeki çeşitli projeler için bir sanal alan oluşturulmasına da öncelik verecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz