Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Ukrayna’da Bulunan PS4’lerin Bitcoin Madenciliğinde Değil Fifa Coin’ler İçin Kullanıldığı Anlaşıldı

Ukrayna’da Bulunan PS4’lerin Bitcoin Madenciliğinde Değil Fifa Coin’ler İçin Kullanıldığı Anlaşıldı

0
Ukrayna’da Bulunan PS4’lerin Bitcoin Madenciliğinde Değil Fifa Coin’ler İçin Kullanıldığı Anlaşıldı

İki hafta kadar önce Ukrayna’da yetkililer tarafından kapatılan kripto para madenciliği tesisi büyük ses getirmişti. Ancak görünen o ki bu tesiste tamamen farklı bir şeyin madenciliği yapılıyormuş: Fifa Coin’leri.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın Winnyzja şehrinde illegal bir kripto para madenciliği tesisine yapılan operasyon sırasında tesisteki cihaz seçimi kripto para takipçilerini epey şaşırtmıştı. Madenciler ASIC ya da Antminer gibi Bitcoin madenciliği cihazları yerine kripto para madenciliği işlemini PlayStation 4 konsollarıyla yapıyordu. Ancak durumun tamamen farklı olduğu yeni anlaşıldı. Konsollar Bitcoin veya diğer kripto paraların madenciliği yerine Electronic Arts (EA) tarafından yayınlanan popüler bir futbol simülasyonu olan Fifa oyunu içindeki coin’lerin üretimi için kullanılıyordu. Yeni gelişme, yerel bir haber portalı olan Delo’nun araştırmaları sayesinde açığa çıktı.

Oyun içindeki Fifa Ultimate Team (FUT) moduna yeni oyuncular satın alabilmek, oyuncu kartları içeren desteleri açabilmek, sözleşmeler pozisyonlar ya da yetenek kartları elde edebilmek için Fifa Coin’lerine ihtiyaç duyuluyor. Alternatif olarak ise oyuncular, oyuncu destelerini açabilmek için gerçek para da ödeyebiliyorlar. Bu tür bir oyun konseptinin en çok eleştirilen yanlarından biri de bu. Fifa topluluğunun büyük çoğunluğu, EA şirketinin oyunda başarılı olabilmek için oyunculara gerçek para harcatmaya çalıştığından şikayet ediyor.

Konsol oyuncularının başvurduğu diğer bir yöntem ise önceden hazırlanan ve içinde coin bulunan hesapları satın almak olarak biliniyor. Bu yöntemde botlar otomatik bir şekilde sürekli maç yaparak ya da antrenman yaparak çok büyük miktarlarda coini hesaplarda biriktiriyor. Hesapların fiyatı istenen Fifa Coin’i miktarına göre değişiklik gösteriyor. EA şirketi ise bu tür bir ticarete hiç sıcak bakmıyor. Oyun şirketi daha önce bot aktivitesi gösterdiğinden şüphelendiği çok sayıda hesabı önceden uyarmaksızın banlamıştı.

Görünüşe göre Ukrayna gizli servisi SBU tarafından yaklaşık olarak 2 hafta önce kapatılan madencilik tesisi de bu tür bir alanda faaliyet gösteriyordu. Yetkililer, suçluların şehir şebekesinden çektiği çok büyük miktarlardaki elektrik enerjisinden şüphelenerek konuyu araştırmaya başlamışlardı. Tahminlere göre çalınan toplam elektrik enerjisinin miktarının 5 ila 7 milyon Hrywnja arasında olduğu bildiriliyor. Bu miktar yaklaşık olarak 220.000 Euro’ya tekabül ediyor. SBU, suçluların su, elektrik ve termal enerjiyi yetkisiz bir şekilde kullanmakla yargılanacağını açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz