Uzman Görüşü: Rusya-Ukrayna Krizi En Çok Bitcoin (BTC)’E Yarayacak

0
1

Avrupa’daki savaş korkuları nedeniyle hisse senedi piyasaları ve tahvil getirileri, düşüyor. Ancak bir uzman, Bitcoin’in yükseleceğini düşünüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme olasılığı, her geçen gün daha da artıyor. Ukrayna sınırında konuşlanan 100 binden fazla Rus askeri personeli , ABD‘ye ve müttefiklerine Vladimir Putin’in ne kadar ciddi olduğunun bir göstergesi. Finansal piyasalar, endişe içinde beliyor. Savaşın kendisi piyasalara kesinlikke zarar verebilir, ancak Rusya’ya karşı ağır ekonomik yaptırımlar da büyük bir kaosa neden olabilir. Bununla birlikte, bir uzman, Bitcoin (BTC)’in doğu Avrupa’da savaş çıkması durumunda ivme kazanacağını düşünüyor.

DeVere Group CEO’su Nigel Green’e göre, “ciddi jeopolitik riskler” kripto paraların gerçek hayattaki kullanışlılığını gün ışığına çıkarıyor. Yönetici, “Araştırma, Bitcoin bağışlarının Ukraynalı sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllü gruplarına aktığını gösteriyor. Uzmanlara göre kitle fonlaması faaliyetleri, Ukrayna ordusunu askeri ve tıbbi malzemelerle donatmak için kullanılıyor” ifadelerini kullandı. Bitcoin gibi kripto para birimleri, merkezi yönetimi ortadan kaldıran ve anonimlik sağlayan Blockchain’de barındırılır. Bu şekilde gönderilen fonların, düşman ülke tarafından el konulması olasılığı daha düşüktür.

Green, “Bu arada, Rusya, önümüzdeki hafta içinde beklenen vergi standartları da dahil olmak üzere kripto mevzuatıyla kripto paraları düzenlemeyi planlıyor. Her iki ülke de Bitcoin ve kripto para birimlerinin işlemleri engelleyebilecek geleneksel finans kurumlarının etrafından dolaşabileceğini biliyor – kriptoda olduğu gibi ödemeleri engelleyebilecek merkezi bir otorite yok.” açıklamasını yaptı.

Geçen hafta Kanada’da merkeziyetsizlik sisteminin avantajları bir kez daha kendini gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz