Bitcoin fiyat grafiğinde sıkışma giderek dar bir alana doğru ilerlerken dünya genelinde kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisini yakından ilgilendiren olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bugün Avrupa Birliği Merkez Bankası dijital euro geliştirmek için araştırma çalışmalarına başladığını duyururken bir diğer sıcak gelişme de Avustralya’da yaşandı. Avustralya merkezli CryptoSpendNEWS Bitcoin ile harcama yapılmasını sağlayan bir kripto para kredi kartı için Visa ile anlaşma sağladığını duyurdu. Son dönemde kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi ile yakından ilgilenen Visa daha önce Stellar ve Bitcoin harcamalarına izin veren Coinbase kredi kartını da destekleyeceğini duyurmuştu.

Kripto para piyasası değerini artırdıkça küresel finansal kurumların piyasaya olan ilgisi de artıyor. Bazı finans uzmanlarına göre blok zinciri teknolojisinin geleceğin finans sistemini oluşturması bekleniyor. Bu yüzden özellikle geleneksel finans sistemine hizmet eden kurumların ilgisini çekiyor. MasterCard ile birlikte dünyanın en yaygın ödeme platformlarından biri olan Visa bu bağlamda bir süredir kripto para piyasasında olumlu projeler gerçekleştiriyor. Aynı şekilde MasterCard pazar araştırmalarında elde ettiği veriler sonrası blok zinciri teknolojisini yakından takip etmeye başladı.

Daha önce Coinbase ile anlaşarak yeni bir kripto para banka kartı çıkaran Visa bu sefer merkezi Sidney’de yer alan CryptoSpend ile anlaştı. CryptoSpend bugün yaptığı bir açıklamada Visa’nın Avustralyalı Bitcoin sahiplerinin ülkede kripto para harcamasına izin verecek bir banka kartı çıkarmaya onay verdiğini duyurdu. CryptoSpend yöneticileri bu konu hakkında Australian Financial Review ile bir röportaj gerçekleştirdi. Yetkililer bu röportajda yeni banka kartının yerel bir ödeme şirketi olan Novatti tarafından çıkarılacağını ve kartın eylül ayında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Ulaşılan bilgilere göre Visa’nın destekleyeceği bu banka kartında sadece Bitcoin desteklenmiyor. Aynı zamanda kripto para piyasasının köklü markalarından Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimleri de bu kart ile harcanabilecek. Visa’nın son dönemde çalışmayı tercih ettiği kripto para birimleri arasında ilk sıralarda yer alan Stellar’ın (XLM) bu kartta yer alıp almayacağı henüz belli değil.

CryptoSpend şirketinin kurucu ortağı Andrew Grech bu kartın insanlara kripto para satışları yapmak yerine yeni bir alternatif sunacağını öne sürüyor. Böylece kripto para satışlarının azalması ile piyasanın değer kazanması bekleniyor:

“(Kripto paraları) Doğrudan harcamak, onu satmanın daha uygun bir yolu. Piyasa yeşilse, birileri karının bir kısmını harcamanın zamanının geldiğini söyleyebilir. Diğer taraftan, başka biri piyasanın yükselmeye devam edeceğini söyleyebilir ve satış yapmak istemeyebilir. Ancak fiyat yükselirken harcama hacminin arttığını gördük.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz