Bitcoin, Ethereum, Cardano ve Ripple gibi büyük kripto paralar, Çin’in Anhui eyaletinde kripto para madenciliğini yasaklama planlarını duyurmasıyla birlikte düşüş gösterdi. Bölge, Pekin yönetiminin çok fazla enerji harcayan bu endüstriyi yasakladığı son eyalet oldu.

Bitcoin Çarşamba sabahı, Çin eyaleti Anhui’nin 3 yıl içerisinde kripto para madenciliğini aşamalı olarak yasaklayacağını açıklamasının ardından yaklaşık %4’lük kayıpla, son 3 haftanın en düşük seviyesi olan 31.500 dolara kadar geriledi.

Çin devlet medyasının haberleri kaynak alınarak Bloomberg ve Reuters’da yayınlanan habere göre bu adım eyaletteki elektrik kesintilerini hafifletmeye ve elektrik ile ilgili yükselen talep karşısında önlem almaya yarayacak.

Çin dünyadaki kripto para alım satımının en büyük kaynağını oluşturuyor. 2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre Çin küresel Bitcoin operasyonlarının %80’ine ev sahipliği yapıyor. Ancak Anhui eyaletinin kripto para madencileri tarafından çok da tercih edilen bir bölge olmadığı biliniyor.

Yasak, Çin’in kripto para sektöründe büyük çaplı kısıtlamalar getirdiği bir dönemde gerçekleşti. Çin, çok enerji gerektiren bu işlemleri İç Moğolistan, Xinjiang, Yunnan ve Sichuan eyaletlerinde yasaklamıştı.

Çoğu zaman Bitcoin’in hareketlerini taklit eden diğer büyük kripto paralar da Çarşamba günü düşüş sergiledi. Ethereum, Cardano ve Ripple %5-6.5 aralığında değer kaybetti.

Bu yılın Mayıs ayında Pekin yönetimi kripto paraların Çin’deki durumlarını daha iyi regüle etmek için yeni adımlar attı ve mevcut denetimlerini sıkılaştırdı. Çin bu hamlesini çevresel endişeler ve ülkesindeki düzen ve stabiliteyi korumak adına attığını açıkladı. Pekin yönetimi 2017 yılında da kripto para borsalarını yasaklamıştı. Şimdi ise yetkililer daha çok, bilgisayarlar kullanılarak karmaşık algoritmalar çözüldüğünde ödül olarak BTC veren Bitcoin madenciliği tesislerini hedefine aldı. Bitcoin madenciliği yapan bilgisayar sistemleri Çin’de ucuz ve bol bir şekilde bulunan enerjiye gereksinim duyuyor. Ayrıca Çin’de gerçekleşen bu işlemlerin kömür gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarından üretilen elektrik ile yapıldığı biliniyor. Çin’in kripto para madenciliği alanındaki bu kısıtlama adımları Bitcoin gibi büyük kripto paralara büyük ölçüde darbe vurdu. Çin’in hamlelerinden önce Nisan ayında kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekoru olan yaklaşık 65.000 dolara kadar çıkan BTC, gelişmelerin ardından değerinin yaklaşık olarak yarısını kaybetti ve 30.000 dolar seviyelerine geriledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz