Dünyanın en büyük ödeme sistemleri arasında bulunan Visa, bir süredir kripto para piyasası ile yakın ilişkiler kuruyor. Daha önce bu bağlamda köklü blok zinciri ağları ile anlaşmalar imzalayan Visa, önümüzdeki dönemde kripto para kredi kartları ile yapılacak olan ödemeleri kolaylaştırmak için yeni bir ekosistem geliştirdiğini duyurdu.

Son dönemde kripto para piyasasına yönelik artan ilgi küresel finans kurumlarının bu sektöre hızlı bir şekilde giriş yapmasına neden oluyor. Grayscale, Nasdaq ve Square gibi kurumlarla birlikte Visa ve MasterCard gibi dünya genelinde en çok kullanılan ödeme sistemleri de blok zinciri ağları ile uyumlu çalışan yeni programlar üretmeye başladı.

Visa tarafından yapılan açıklamaya göre proje, kripto para birimlerinin günlük hayatta kullanımının kolaylaştırılması için başlatıldı. Açıklama şirketin finans direktörü Vasant Prabhu tarafından yapıldı.

CNBC televizyonuna açıklamalarda bulunan Prabhu, kripto para piyasasında gerçekleşen fiyat dalgalanmalarının bir sorun teşkil ettiğini belirtti. Başarılı yönetici, kripto para birimlerinin toplum tarafından kullanılması için bu önemli sorunun önüne geçilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı. Buna rağmen Visa kartları, 2021 yılının ilk altı ayında 1 milyar dolar değerinde kripto para işlemi gerçekleştirdi.

Visa daha önce kripto para ödemeleri için Stellar ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Şirket ödeme tercihleri arasına Stellar ile birlikte Bitcoin’i de ekliyor. Visa CEO’su Al Kelly boğa piyasası sürerken, kripto para birimlerinin yaygın olarak kullanılacağını öngörmüştü.

Dünyanın en çok tercih edilen ikinci kripto para borsası olan Coinbase, geçtiğimiz yıl kripto para harcamaları için Visa ile anlaşarak bir kart çıkarmıştı. Ekim 2020’de çıkan bu kartın Bitcoin ve Stellar ödeme seçeneklerinde para iadesi alma özelliği de bulunuyor. Visa’nın kripto para kartını güçlendirmek için anlaştığı tek kurum Coinbase değil. Şirket ayrıca bir blok zinciri platformu olan BlockFi ile anlaşarak kullanıcıların bonus olarak Bitcoin kazanmalarını sağlayan bir sisteme kavuştu. Business Insider tarafından yapılan bir açıklamada Visa’nın kripto para harcamalarını kolaylaştırmak adına elliden fazla şirketle ortaklık kurma hazırlığında olduğu belirtildi.

Şirket yeklilerinden Cuy Sheffield, kripto para kartları ile yapılan harcamaların 2021 yılında 1 milyar dolar artış gösterdiğini söyledi. Bu işlemlerin başarıyla gerçekleşmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Sheffield kripto para cüzdanları ile mevcut hesaplar arasında bir köprü oluşturduklarına değindi:

“Planımızın ilk parçası, kripto para cüzdanları ile mevcut ticaret ağımız arasında bir köprü oluşturmak. Bir sonraki aşama, müşterilerimizin USDC kullanımı gibi özelliklerle bu kartları çıkarmasını ve bunlarla etkileşime girmesini kolaylaştırmak. Ardından Visa’nın finansal kurumlardan oluşan mevcut ağı ve kripto para ekosistemi arasında nasıl bir köprü olabileceği konusunda zaman harcamaya başlayacağız.”

Visa kripto para kartları ile yapılan harcamalar, şirketin fiat paralarla yapılan harcamalarına oranla oldukça küçük bir pay kaplıyor. Dünya genelinde Visa ödeme sistemi ile yapılan harcamaların yıllık 11 trilyon dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz