Wikipedia Editörü, Çevresel Sorunlar Nedeniyle BTC Bağışlarına Karşı!

0
15

Rusya – Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Bitcoin ve kripto para bağışları hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere ulaştı.

Ukrayna’ya Rusya karşısında bir can simidi olmayı başaran Bitcoin, Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkartılması sonrası yeni bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasını sağladı.

Çevresel etkileri öne sürerek yeni açıklamalarda bulunan Wikipedia editörleri, Bitcoin ve kripto paralar ile kabul edilen bağışların kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Wikipedia editörü Molly White, konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“BİTCOİN VE BİRÇOK KRİPTO PARA BİRİMİ, ÖZELLİKLE SON ZAMANLARDA PERAKENDE YATIRIMCILAR ARASINDA POPÜLERLİK KAZANAN SON DERECE RİSKLİ YATIRIMLARDIR”

“BU ŞEKİLDE KULLANIMLARINI ONAYLAMAMIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM. BUNLARI KABUL EDEREK, DOĞASI GEREĞİ YIRTICI OLAN ‘YATIRIMLARIN’ VE TEKNOLOJİNİN KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRDIĞIMIZA İNANIYORUM.”

Bitcoin‘in son dönemlerde perakende yatırımcılar arasında çok popüler olduğunu aktaran Molly White, bu kripto paraların ise son derece riskli yatırımlar olduğunu vurguluyor.

Bitcoin‘de bulunan PoW konsorsiyumunu eleştiren White, BTC madenciliğinin ise doğaya çok büyük zarar verdiğini aktarmakta.

Her ne kadar PoW açıklanan veriler kadar doğaya zarar vermese de, yine de çevreye zarar vermesi yanlış bir algoritma olduğunu açıklıyor.

Ethereum‘un ilerleyen dönemlerde geçeceği Proof-of-Stake (PoS) algoritması ise yaşanan bu tartışmalara son vermesi beklenmekte.

Haziran ayında Ethereum 2.0 ile birlikte PoS algoritmasına geçecek olan ETH, çok daha çevreci bir görünüm kazanmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz