Tam da Bitcoin’in karbon emisyonu sorununun herkes tarafından dile getirilmeye başlandığı şu zamanlarda İskandinavya bölgesi, çevreci Bitcoin madenciliği alanındaki üstünlüğünü kaybediyor gibi görünüyor.

İzlanda, İsveç ve Norveç, jeotermal, hidroelektrik ve rüzgar enerjisiyle elde edilen elektrik kaynakları açısından zengin oldukları için, Bitcoin madencileri tarafından ilgi gören ülkeler olarak biliniyorlardı. Çin ise Bitcoin üretiminde daha çok, kömürün yakılmasıyla elde edilen elektriği kullanıyor. İskandinavya bölgesinde Bitcoin üretimini mümkün kılan elektrik üretimi fazlalığı ise, alüminyum tesisleri, petrol kuyusu platformları ve çelik üreticileri tarafından yenilenebilir enerjiye duyulan ilgi nedeniyle tükenme noktasına geldi.

İzlanda’nın ulusal kamu hizmeti kurumunda CEO’luk görevini üstlenen Hordur Arnarson bu durumu şöyle yorumladı: “2021 ve 2022’de ürettiğimiz elektriğin çok az bir kısmını fazlalık elektrik olarak niteleyebileceğiz. İklim değişikliğinin getirdiği sorunlar ile beraber birçok değişik sektörde hızlı büyümeler görüyoruz ve bu sektörlerin de büyük bir kısmı elektriğe ihtiyaç duyuyor.”

Kripto para madenciliği işlemlerini gerçekleştiren bilgisayarlar, neredeyse havaalanı hangarları kadar büyük ortamlarda karmaşık algoritmaları çözmekte kullanılıyorlar. Bu yüzden de, bu tür işletmelerde elektrik enerjisi çok kilit bir rol oynuyor ve tek bir tesis bile binlerce hanenin tükettiği enerji kadar enerji harcıyor. Ayrıca bu sektör büyümeye de devam ediyor. Bitcoin şu anda, 2015’te kullandığı elektrik enerjisinin 66 kat daha fazlasını kullanıyor. Ayrıca, Bitcoin madenciliği nedeniyle doğaya salınan karbon miktarının artmasıyla beraber, bu alana yeni denetimler getirilebileceğinin sinyalleri bulunuyor.
Çin’de gerçekleştirilen Bitcoin madenciliğinin neden olduğu emisyonun, 2024 yılında en yüksek seviyeye ulaşması ve o yıl atmosfere, sadece Çin’de üretilen Bitcoin’ler nedeniyle, İtalya’nın tümünün tükettiği elektrik kadar karbondioksit salınımı olması bekleniyor.

İzlanda bir zamanlar çevreci Bitcoin üretiminin merkezi konumundaydı. Ülkedeki blockchain vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, dört yıl öncesine kadar küresel Bitcoin üretiminin %8’i İzlanda’da gerçekleşirken şu anda bu oran yalnızca %2’inin altına geriledi. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada ise bu oran Nisan 2020 itibariyle %0.35’e kadar indi. Çin ise Bitcoin üretiminin %65’ine ev sahipliği yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz