YouTube, Ünlü Bitcoin Boğasının Kanalını Yayından Kaldırdı!

0
12

Video paylaşım platformu YouTube, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve The Pomp Podcast’in sunucusu Anthony ‘Pomp’ Pompliano’nun 251.000 aboneli kanalını sildi. Platform, bir süre sonra ise kanalı tekrar erişime açtığını duyurdu..

Video paylaşım platformu YouTube, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı, The Pomp Podcast’in sunucusu ve bir Bitcoin boğası olarak tanınan Anthony ‘Pomp’ Pompliano’nun 251.000 aboneli kanalını sildi. Pompliano’nun kanalı yaklaşık iki saat boyunca erişime kapalı kaldı. Youtube sonrasında ise kanalı tekrar erişime açtığını duyurdu.

Pomp konu ile ilgili Twitter’dan yaptığı açıklamada, “YouTube, ilk önce Bitcoin ile ilgili bir röportaj içeriğimin zararlı ve tehlikeli olduğu uyarısında bulundu. Daha sonra bir ihtar alacağımızı söylediler; ancak yalnızca birkaç saniye sonra, kanalın silindiğini belirten ikinci bir e-posta aldım.” ifadelerini kullandı. Pomp’a göre kanalı, daha öncesinde YouTube’un topluluk kurallarını ihlal eden hiçbir “ihtar” almamıştı. Eğer bir YouTube kanalı, 90 gün içinde 3 kez ihtar alırsa, o kanal, kalıcı olarak kaldırılabilir. Buna ek olarak, görünüşte belirtilen videoda şüpheli veya ihtarı gerektirecek başka herhangi bir içerik yok..

YouTube, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar ile ilgili videoları “zararlı içerik” olarak etiketleyen algoritmaları ile platformunda daha öncesinde de kripto parayı hedef almıştı. Ancak Pomp’un Twitter’de doğrulanmış mavi tikli bir hesaba ve 1.1 milyon takipçiye sahip olması, muhtemelen YouTube’un dikkatini çekmeyi başardı ve kısa süre içinde Pomp’un kanalına tekrar erişim imkanı sağlandı..

Pompliano gibi kripto para alanındaki büyük bir oyuncunun hesabının görünüşte “keyfi” olarak kaldırılması, YouTube gibi merkezi bir platforma güvenmenin tehlikelerini de bir kez daha gösteriyor. Geçen hafta da Facebook, Instagram ve WhatsApp yaklaşık altı saat boyunca çevrimdışı kalmış ve benzer bir tartışma gündeme gelmişti. Ayrıca YouTube, COVID-19 salgını sırasında sağlık ile ilgili yanlış bilgiler içeren videoları temizlemeye çalıştığı için de gündeme gelmişti. Ağustos ayında yaptığı açıklamada YouTube, Şubat 2020’den bu yana “tehlikeli koronavirüs bilgileriyle ilgili” olduğunu tespit ettiği 1 milyondan fazla videoyu kaldırdığını duyurdu..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz