Araştırma: Strese en çok neden olan 10 kripto para

0
9

CoinKickoff, piyasa değerine göre en popüler 50 kripto paranın hashtag’lerini dikkate alarak tweet’ler üzerinden bir analiz yaptı. Tweet’lerdeki stres seviyeleri, duygu izleme algoritması TensiStrength ile ölçüldü. Bunun sonucunda ise en çok stres yaratan kripto paralara ulaşıldı.

Buna göre, yatırımcıları en çok strese sokan kripto paralarda birinci sırada Axie Infinity (AXS) yer alırken en son sıraya ise Decentraland (MANA) yerleşti.

Kripto piyasasının öngörülemez ve değişken olduğunu artık kripto ile ilgilenmeyenler de biliyor. En yakın örnek olarak FTX skandalına baktığımızda Bitcoin ve altcoin’lerin fiyatları dibe vurmuşken ertesi gün dijital varlıkların yeşile döndüğünü görüyoruz. Ancak deneyimli yatırımcılar, şüpheye düşüldüğünde bir adım geri çekilip büyük resme bakmanın en iyisi olduğunu söylüyor.

Bir numaralı kripto para Bitcoin de yaklaşık 14 yıl içinde hiçbir değeri yokken 68 bin dolar gibi yüksek bir değere ulaştığı için, tüm zamanların en iyi yatırım getirisine sahip finansal varlığı olmaya devam ediyor. Ancak, Bitcoin ve altcoin’lerin bir düşüp bir yükseldiği sektörde bu, kripto para piyasasına yeni başlayanları fazlasıyla strese ve kaygıya sürüklüyor.

Bilindiği üzere, likiditeyle ilgili bir krizin ardından hem FTX borsası çöktü hem de token’ı FTT’nin değeri on gün içinde eridi. O zamandan bu yana, yaygın kurumsal dolandırıcılık ve müşteri fonlarının zimmete geçirilmesi gibi olaylara şahit olduk. Ayrıca şirketin iflas başvurusunda bulunacağını açıklanmasından hemen önce 600 milyon dolar değerinde kriptoyu hortumlayan, zamanı oldukça şüpheli bir hack dahil olmak üzere türlü olumsuzluklar ortaya çıktı.

CoinKickoff’un verilerine göre, sosyal medya platformu Twitter’da FTX ile ilgili atılan tüm tweet’lerin yüzde 37.99’unun olumsuz olduğu görülüyor.

Buna karşılık, strese en çok neden olan kripto paralarda ilk sırayı FTT değil, AXS aldı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin yüzde 30.56 ile 3. sırada, en büyük ikinci kripto para Ether yüzde 26.68’lik oranla 10. sırada konumlanıyor. En az strese neden olan kripto varlık ise son yüzde 14.32’lik oranla son sırada yer alan Decentraland (MANA) oldu.

İlk 10 ise şöyle:

  1. Axie Infinity (AXS)
  2. Tether
  3. Bitcoin
  4. Dai
  5. Cardano
  6. XRP
  7. Unus Sed Leo
  8. Tezos
  9. Vechain
  10. Ethereum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz