El Salvador hükumeti dün yaptığı açıklamayla 2023 ile 2025’te ödemesi yapılacak olan borç tahvillerinin bir bölümünü geri almak için teklif sundu. Başkan Bukele de Twitter hesabından İngilizce olarak tweet atarken, 2023’te süresi dolacak olan tahviller için 910 dolar, 2025’te süresi dolacak olanlar için ise 540 dolarlık teklif verildi.

Geçtiğimiz sene Kasım ayında Bitcoin tahvilleri çıkarma kararı alan ancak Mart ayında bu projesi rötar yaparak ileri bir tarihe ertelenen El Salvador, genel borç tahvillerinin bir bölümünü geri almak amacıyla dün yeni bir teklif açıkladı.

2023 ve 2025 yılları için ödeme tarihleri bulunan borç tahvillerinin ilki için 910, ikincisi için ise 540 dolarlık teklif verildi. Tahvillerin toplam değerinin 800 milyon dolar olduğu belirtildi. Ancak geri alım 360 milyon dolar ile sınırlı olacak.

Devlet başkanı Nayib bUkele de konuyla ilgili Twitter hesabından İngilizce tweet atarken, Temmuz ayında duyurdukları bu adımın yeni hayata geçmesi için “6 hafatlık evrak işleri bu dönemde tamamlandı. Hedefimiz, 2023’ten 2025’e kadar olan süre içindeki mümkün olan tüm borçları piyasa koşullarında geri alabilmek” dedi. Tahvil geri alım teklif 12-20 Eylül arası için geçerli olacak. Ödemeler konusundaki aracı kurum ise Deutsche Bank olacak.

Orta Amerika ülkesi son dönemde iflas söylentileriyle çalkalanıyordu. Devletin Temmuz ayında açıkladığı bu geri alım plânının da, bu söylentileri bertaraf etmek için ortaya çıakrıldığı iddia ediliyordu. El Salvador özellikle Bitcoin tahvilleri ve Bitcoin şehri plânını duyurduktan sonra, IMF ve Dünya Bankası gibi geleneksel kredi kurumlarının tepkisiyle karşılaşmıştı. Bu geri alım plânı, en azından kısa ve orta vade için iflas söylentilerini bir miktar rafa kaldırabilir.

“Volkan tavilleri” olarak da bilinen Bitcoin tahvilleri 2022’nin Mart ayında başlatılacaktı ancak Bitcoin fiyatındaki keskin düşüşler ve dünyadaki enflasyon ile tedarik zinciri sebepli krizler bu projenin ertelenmesine yol açmıştı. Volkan tahvillerinin ne zaman başlatılacağı konusunda hala bir tarih belirlenmiş değil.

El Salvador geçen sene Eylül ayında Bitcoin’i resmi para ilan etmiş ve daha sonra devlet Bitcoin alımı yapmıştı. Ancak düşen fiyatlarla birlikte Latin Amerika ülkesi şu anda yüzde 50’den fazla zararda görünüyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz