El Salvador hükumeti, Algorand blok zinciri üzerinde ülkenin blok zinciri altyapısını oluşturmak için Koibanx ile bir anlaşma imzaladı.

Latin Amerikalı blok zinciri şirketi Koibanx, bu yıl sona ermeden resmi belgelerin Algorand blok zinciri üzerinde dijital olarak saklanabileceğini açıkladı. Bu sayede özellikle ticari işlemler güvenli, şeffaf, hızlı ve otomatik bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Koibanx CEO’su ve kurucu ortağı Leo Elduayen, El Salvador hükumeti ile ilk olarak Bitcoin’in yasal para olarak kabul edilmesi çabaları sırasında temas kurduklarını belirtti. Elduayen, “Bu tür bir önlem almaya istekli bir hükumetin, blok zinciri teknolojisini diğer yönleriyle de kullanmaya ve bundan yararlanmaya açık olabileceğini düşündük.” dedi.

Şirket, proje üzerinde El Salvador Ulusal Kayıt Merkezi (CNR) ile birlikte çalışıyor. Oluşturulan sistem ile her kişi veya kuruluşun belgelerle birlikte token veya hash’leri içeren kendi adresleri olacak. Ayrıca, özel şirketler veya kişilerle devlet kurumları arasındaki tüm işlemler Algorand protokolüne kaydedilecek.

Algorand, kriptografi alanında önde gelen bir isim olan Silvio Micali tarafından kuruldu ve Algorand ağı, 2019 yılının Haziran ayından bu yana aktif bir şekilde çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz