Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’i ve Kripto Piyasasını Etkileyecek Stablecoin Kararı, ABD Kongresinden Geçmedi!

Bitcoin’i ve Kripto Piyasasını Etkileyecek Stablecoin Kararı, ABD Kongresinden Geçmedi!

0
Bitcoin’i ve Kripto Piyasasını Etkileyecek Stablecoin Kararı, ABD Kongresinden Geçmedi!

Kripto para sektörü son dönemde özellikle Bitcoin‘in (BTC) fiyat yükselişine odaklansa da arka planda çok fazla önemli gelişme yaşanıyor. Bu gelişmelerden birisi de ABD Hazine Bakanlığının bütün stablecoinleri direkt olarak bankaların güvencesine verme planıydı. ABD Kongresi ise bu konuda ciddi bir karar aldı.
Hazine Bakanlığı, stablecoinlerin denetlenmesi konusunda yeni birkaç teklifte bulundu ve bunlar dün ABD Kongresi kapsamında değerlendirildi. 8 Şubat tarihinde yapılan toplantıda, Nellie Liang’ın başkanlık ettiği oturum kripto para sektörünün lehine sonuçlandı.

Stablecoinlerin tamamen bankaların gözetimine ve korumasına verilmesi teklif edilirken aslında amaç güvenlik değil, merkeziyetsizliğin ortadan kaldırılması olarak görülüyor.

Bu teklif ise Kongre tarafından ciddi bir darbe ile karşılandı. Finansal Hizmetler Komitesi, önde gelen bankalara karşıt bir tutum sergileyerek kripto para sektörünün lehine bir adım attı.

Stablecoinlerin şeffaflık konusunda denetlenmesi gerektiği ve bunun bankalar tarafından yapılabileceği belirtilirken, Kongre üyeleri arasındaki tartışmanın da alevlendiği görüldü.

Kongre üyelerinin konuşmalarına bakıldığında özellikle Demokratların kripto paraların etkileri konusunda daha detaylı bilgiye sahip olduğu ve kripto paralarla ilgili her konunun artık partici bir yaklaşımla ele alındığı görülüyor.

Demokratlar, kripto paraların bankalar tarafından kontrol edilmemesi gerektiğini ve bunların merkeziyetsiz devam etmesinin önemli olduğu ifade etti. Cumhuriyetçi kesimden olan Patrick McHenry ise stablecoinlerin riskine vurgu yaparak bu regülasyonu destekleyen bir açıklama ile toplantıya son verdi.

Geçmedi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz