Ana Sayfa Kripto Para Ve Blockchain Haberleri Bu Kritik Ülkede Bitcoin ve Kripto Para Yasa Tasarıları Meclis Tarafından Onaylandı!

Bu Kritik Ülkede Bitcoin ve Kripto Para Yasa Tasarıları Meclis Tarafından Onaylandı!

0
Bu Kritik Ülkede Bitcoin ve Kripto Para Yasa Tasarıları Meclis Tarafından Onaylandı!

Rus haber ajansı TASS’ın bildirdiğine göre, Kazakistan Majilis’i (ülkenin yasama organının alt meclisi) beş yeni kripto para tasarısını onayladı.

Yerel haberlere göre, bu mevzuatın en azından bir kısmının taslağının yalnızca Eylül ayı sonlarında sunulmuş olması, yeni kuralların ne kadar hızlı ilerlediğini gösteriyor.

Alt meclisin Ekonomik Reform ve Bölgesel Kalkınma Komitesi üyesi Ekaterina Smyshlyaeva’ya göre tasarılar “teminatlı ve teminatsız dijital varlıkların” ihracı ve dolaşımını ele alıyor.

Smyshlyaeva ayrıca yasa tasarılarının Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in kripto madenciliğiyle ilgili sorunları engellemeye yönelik talimatları “doğrultusunda” geliştirildiğini söyledi.

Çin’in ülkede enerji tüketimi yoğun Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından madenciler ucuz elektriğe sahip diğer bölgelere kaçmış, enerji zengini Kazakistan da bu konuda başlıca tercih haline gelmişti.

Ülke kısa süre sonra enerji yetersizliğiyle mücadele etmeye başladı ve yetkililer madencilik sektörünü baskı altına almaya yöneldi. Mayıs ayından bu yana hükümet, kripto madencilerinin faaliyetlerini yerel makamlara kaydettirmelerini zorunlu kıldı. Temmuz ayında Tokayev, kripto madencileri üzerindeki vergileri artıran yasayı imzalamıştı.

Tasarılar hala yasama sürecinin ilk aşamalarında olmasına rağmen, sürece aşina olan kaynaklar mevzuatın büyük olasılıkla yasalaşacağını söyledi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance kısa bir süre önce ülkede borsa olarak faaliyet göstermek üzere izin almayı başarmıştı. Borsa daha önce ülkede faaliyet göstermek için bir ön onay almıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz