Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Dolandırıcılar, Rusya devlet sitesinde sahte Bitcoin çekilişi düzenledi

Dolandırıcılar, Rusya devlet sitesinde sahte Bitcoin çekilişi düzenledi

0
Dolandırıcılar, Rusya devlet sitesinde sahte Bitcoin çekilişi düzenledi

Kim olduğu henüz tespit edilmemiş dolandırıcılar, hackledikleri bir Rus hükümeti web sitesi aracılığıyla sahte bir Bitcoin çekilişi düzenlediler. Saldırı haberi, yakın tarihli bir raporun Rusya’daki kripto ile ilgili dolandırıcılıktan kaynaklanan zararların bu yılın ilk yarısında 30 milyon dolar değerine ulaştığını ortaya koymasının ardından geldi.

Rus Ryazan kentinde, Moskova’nın yaklaşık 200 km güneydoğusunda yer alan bu yerel yönetimin ana web sitesi, iki kez tek bir gün içinde hacklendi. Kimliği belirsiz saldırganlar, özel bir uygulama indirenlere kripto para sunan bir reklam yayınladı.

Dolandırıcılar başlangıçta uygulamayı yükleyen her ziyaretçiye 0,025 ВТС gönderme sözü verdiler. Daha sonra teklifi, “Ryazani çevrimiçi piyango” olarak ilan edilen rastgele seçilen beş katılımcının her biri için 1.000 dolarlık Bitcoin ödülü olarak değiştirdiler. Her iki reklam da belediye başkanının sitesinde zaten kaldırıldı ancak yerel haber kuruluşu reklamlardan birinin ekran görüntüsünü yayınladı.

Dünya çapında kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık hacmi 2021’de önemli ölçüde arttı. Yılın ilk yarısında toplam, 1,5 milyar doları buldu.

Analistler, kripto dolandırıcılığın bu kadar yüksek olmasının ana nedenlerinin, geleneksel finansal piyasalardaki oynaklığın ortasında, sınırlı düzenlemelere sahip genişleyen bir sektörde hızlı kar elde etme arzusunun yanı sıra kullanıcıların dijital varlıklara artan şekilde maruz kalmasından kaynaklandığına inanıyor. Ayrıca, kripto dolandırıcılığının bu yıl artmaya devam etmesini ve yıllık %15’lik bir artışa yol açmasını bekliyorlar.

Temmuz ayında, Rusya Merkez Bankası (CBR), yılın ilk altı ayında 146 finansal plan belirlediğini duyurdu. Rakam, 2020’nin aynı dönemine kıyasla 1,5 kat daha yüksek. Düzenleyici, dolandırıcıların genellikle zayıf finansal okuryazarlığa sahip insanları kripto para birimleri veya kripto madenciliği ile bağlantılı yatırım dolandırıcılıklarına cezbettiğini söyledi. CBR, artışı haksız piyasa katılımcılarının artan faaliyetlerine ve Rusya’daki yatırım talebine bağladı.

Blockchain veri platformu Chainalysis, bu hafta Doğu Avrupa merkezli kripto adreslerinin bir yıl içinde dolandırıcılığa 815 milyon dolarlık dijital para gönderdiğini açıkladı. Bölgeden dolandırıcılık adreslerine aktarılan paranın yarısından fazlası Rusya merkezli Ponzi şeması Finiko’ya ait olduğu bilinmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz