Hacker’lar Polisten Onbinlerce Dolarlık Bitcoin Çaldı!

0
12

New Zealand Herald tarafından bildirildiği üzere, bilgisayar korsanları Yeni Zelanda polisinin kripto cüzdanından mevcut kurda 45.000 dolar değerinde (çalındığı sırada 32.000 dolar değerinde) 1.34 Bitcoin çaldı. Bildirildiğine göre, bu cüzdan bir kara para aklama soruşturmasında kullanılacak.

Ulusal Suç Soruşturma Grubu müdahaleleri ve teknoloji operasyonları müdürü Dedektif Müfettiş Stuart Mills, şunları söyledi: “Polis bu olaydan ders almayı ve bir daha yaşanmaması için güçlü süreçler yönetmeyi taahhüt etti.” Mills, polisin bir soruşturmada kullanılmak üzere 32.000 dolar karşılığında Bitcoin satın aldığını söyledi. 2020’nin sonlarında, paranın gittiğinin fark edildiğini bildirdi. Para, kara para aklamayı amaçlayan bir operasyon sırasında bir polis Bitcoin cüzdanından hileli olarak elde edildi.

Bu nedenle polis, BTC’yi gizli ve kontrollü bir yasa dışı uyuşturucu alımında kullanmayı amaçladı. Bununla birlikte, polisin dışındaki birisi veya bir topluluk, cüzdana erişmek için gerekli özel anahtarların kontrolünü ele geçirdi ve kripto para birimlerini kendileri için çekti. Polis, BTC’yi kimin çaldığını hala bilmiyor, ancak Mills, şüphelilerin yurt dışında yaşadıklarını ve bu olayın Bitcoin cüzdanlarını hedef alan daha geniş bir dolandırıcılığın parçası olduğunu söyledi. Yetkili, “Suçluların kimliği henüz belirlenmedi,” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre en olası seçenek, kontrollü bir satın alım işleminin yanlış gitmesi ve polisin tuzağa düşürmeye çalıştığı kişilerin mal veya hizmetleri tedarik etmeden parayla ortadan kaybolmasıydı. Paranın nereye gittiği ve faillerin özel anahtarı nasıl ele geçirdiğine ilişkin soruşturmalar, halen devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz