Hafta Boyu Bitcoin’e 226 Milyon Dolarlık Kurumsal Giriş Oldu

0
7

Bitcoin (BTC), son zamanlardaki yükselişini sürdürüyor. 52.000 dolar seviyesinden ilk olarak 55.000 doları sonrasında ise 57.000 doları gören Bitcoinkurumsal girişlerde de tercih edilen kripto varlık oldu. BTC’nin yükselişinde sekizinci haftaya girmiş bulunuyoruz.

Fonlar kripto para piyasasında sürekli olarak yeni yatırımları çekiyor, diğer yandan yönetim altındaki toplam varlık sayısı 67 milyar dolarlık ATH’den sadece yüzde 5 uzak.

ABD’deki değişim ve genel olarak BTC ve diğer dijital varlıklarla ilgili resmi açıklamalar, kripto para piyasasında güçlü bir toparlanmayı tetikledi. Artan giriş oranlarında, ABD’nin bir Bitcoin ETF’sine izin vermesiyle ilgili açıklamalar yapan SEC başkanı Gary Gensler‘in konuşmaları etkili oldu.

SEC gibi düzenleyicilerden gelen olumlu açıklamalar, kurumsal yatırımcıların da piyasaya olan ilgisini artırdı.

Bitcoin, bu hafta boyunca 226 milyon dolarlık kurumsal yatırımcıyı kendine çekti. Diğer yandan Ethereum ve diğer altcoin’lere baktığımızda, orada 14 milyon dolarlık bir kayıp görüyoruz. Bitcoin’deki güçlü fiyat rallisi, Ethereum’un pazar payını aşağı çekiyor. Ayrıca yönetilen varlık sayısında da yüzde 1’lik bir düşüş var.

Ethereum, pazar payı açısından bazı kayıplar yaşasa da Solana ve Cardano gibi altcoinler sürekli olarak yükseliyor ve güçlü girişlere sahne oluyor. Özellikle Solana ağı, Ethereum‘a kıyasla daha düşük ücretler nedeniyle NFT topluluğunun çoğunluğu tarafından tercih ediliyor.

Cardano‘daki büyüme ise akıllı sözleşme teknolojisinin piyasaya sürülmesiyle hız kazandı diyebiliriz.

Diğer taraftan PolkadotLitecoin ve Ripple da fon çıkışlarıyla karşı karşıya kalarak, yaklaşık 3 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Büyük resme baktığımızda Solana ve Cardano yükselmeye devam ederken, odak hala Bitcoin’de gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz