IMF’den Bitcoin (BTC) ve El Salvador Açıklaması!

0
6

IMF Cuma günü yaptığı açıklamada, “Yasal riskler, mali kırılganlık ve kripto piyasalarının büyük ölçüde spekülatif doğası göz önüne alındığında, yetkililer hükümetin Bitcoin’e maruz kalmasını genişletme planlarını yeniden gözden geçirmelidir” dedi.

Bu sözler Birleşmiş Milletler’in finans kuruluşu IMF’nin El Salvador’a yaptığı yıllık ziyaretin ardından ve geçen ay Orta Amerika ülkesinin 600 milyon dolarlık tahvil ödemesini takiben geldi.

IMF’nin hayal kırıklığına uğramasına rağmen, El Salvador Eylül 2021’de BTC’yi resmi para birimi haline getirdi ve ülkenin başkanı Nayib Bukele, Twitter’da Bitcoin’in güçlü bir savunucusu oldu. Yine de, ülkenin BTC yatırımlarındaki maddi kayıpların şu anda en az %50 olduğu tahmin edildiğinden, Bukele’nin bu hamlesi tam olarak karşılığını bulmadı.

El Salvador’un şeffaf olmayan satın alımları ve varlıkları nedeniyle, kesin yatırım rakamları bilinmiyor. IMF, “Hükümetin BTC işlemleri ve devlete ait BTC cüzdanının (Chivo) mali durumu konusunda daha fazla şeffaflık şarttır” dedi.

IMF, BTC yatırımları henüz karşılığını vermemiş olsa da, El Salvador ekonomisinin “hükümetin sağlık krizine verdiği etkili yanıt” sayesinde pandemi öncesi seviyelere “tam bir toparlanma” yaşadığını söyledi.

IMF daha önce de El Salvador’un Bitcoin hamlesini sert bir şekilde eleştirmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz