Ana Sayfa Bitcoin Haberleri İran, Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

İran, Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

0
İran, Kripto Para Madenciliği Yasağını Kaldırdı!

İran hükümeti, eski Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani tarafından 26 Mayıs 2021’de getirilen üç aylık bir kripto para madencilik yasağın ardından lisanslı kripto para madencilerinin bugün faaliyetlerine devam etmelerine izin verecek.

Ülkede kripto para madenciliğine yönelik ilk yasak, ülkenin güvenilmez elektrik şebekesinin istikrarı konusundaki endişeler nedeniyle yürürlüğe girdi.

İran eski Cumhurbaşkanı Rouhani’ni ülkede yaşanan yaygın elektrik kesintilerinden kripto para madencilerini sorumlu tutmuştu. Elektrik kesintileri ve su sıkıntısı ışığında, Rouhani vatandaşların klimalarını çalışır durumda tutabilmelerini sağlamak için kripto madenciliğini yasaklamaya karar verdi.

Ancak yılın bazı çevrelerde kripto madenciliğinin ülkede gerçekte ne kadar güç kullandığına dair şüpheler dile getirildi. Sıcaklığın azalması ve Ebrahim Raisi’nin 3 Ağustos 2021’de başkan olarak göreve başlamasıyla kripto madenciliği yasağı yeniden kaldırıldı.

Dünyadaki kripto para madenciliğinin tahminen %4,5 ila %7’si İran’da yapıldığı biliniyor. Doğal gaz gibi bol fosil yakıt kaynakları sayesinde İran’ın dünyadaki en ucuz elektrik fiyatlarından bazılarına sahip olması biraz şaşırtıcı gelebilir.

Öte yandan ülkenin, ABD yaptırımlarından kaçmanın bir yolu olarak Bitcoin madenciliğine olumlu baktığını öne süren bazı raporlar var. İran şu anda ABD tarafından tam bir ambargodan muzdarip durumda ve bu durum ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.

Yasağa rağmen, ülkede yeraltı madenciliğinin devam ettiği de bildirilirken ve Çarşamba günü, Tahran Menkul Kıymetler Borsası (TSE) müdürü Ali Sahraee’nin, devlet medyasının yasak sırasında borsada kripto para madenciliği yapıldığını bildirmesinin ardından istifa ettiği açıkladı.

TSE liderliği önce madencilik operasyonunun varlığını yalanladı, ancak daha sonra genel müdür yardımcısı Beheshti-Sarsht, TSE’nin operasyondan sorumlu tutulması gerektiğini itiraf etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz