Bitcoin ve kripto paralara yönelik ülkelerin aldıkları pozisyonlar oldukça farklılık gösteriyor.

Genelde 3 tip politika karşımıza çıkıyor: Yasaklayıcı, aşırı liberal ve düzenleyici politikalar.

Düzenleyici politikalar benimseyen ülkeler arasında Japonya ve İngiltere dikkat çekiyor. İngiltere dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’e kapılarını kapattı. Japonya kapatabileceği yönde sinyaller veriyor. Çin ise malum olduğu üzere tüm kripto para faaliyetlerini yasaklıyor. El Salvador ve Paraguay gibi ülkeler ise oldukça liberal politikalar benimsemiş duruda.

Bitcoin ve kripto paralar konusunda sıkı politikalar uygulayan İran, Bitcoin madenciliği konusunda 30 lisans çıkarttı. Böylece 30 Bitcoin madencilik çiftliğine İran Ticaret Bakanlığı tarafından onay verilmiş oldu. Çin’in madencilik endüstrisinde oluşturduğu boşluk, İran yönetimini de cezbetmişe benziyor. Geçtiğimiz aylarda İran yönetimi, kaçak elektrik kullanarak Bitcoin madenciliği yapan işletmelere karşı oldukça sert önlemler almıştı.

İran çeşitli bölgelerde olmak üzere lisanları farklı işletmelere dağıttı. Bu sayede ülkenin bazı bölgelerinde Bitcoin madenciliği yapılabilecek.

Fransa ise merkez bankası dijital para birimi için 21-24 Haziran tarihlerinde çeşitli denemeler gerçekleştirdi. Deneyler Fransa’nın resmi blockchain ağı olan OAT üzerinden yapıldı. Fransa merkez bankası görevlisi, yapılan deneylerde oldukça olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti. İlerleyen günlerde Fransa yeni testler de gerçekleştirecek.

Fransa 2021 yılının sonuna doğru pilot olarak seçilmiş bazı bölgelerde kademeli biçimde merkez bankası dijital para birimini kullanmayı planlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz