Piyasa düzeltmesinin akabinde toplam kripto para piyasası değeri 3 trilyon dolardan 2.65 trilyon dolara kadar geriledi. Bu sekans, birçok piyasa uzmanının kasım ayının yükseliş sinyali öngörüsüne rağmen iki hafta içerisinde yaşanan ikinci geri çekilme hareketiydi.

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, 66.000 dolar seviyelerindeki seyrini koruyamadı ve 60.000 dolar bandına sarktı. Aylık mumda görüldüğü üzere satışlar piyasayı yeşilden kızıla bürüdü. Bununla birlikte en büyük altcoin Ethereum, 4.271 dolara kadar gerileyerek keskin bir düşüş kaydetti. Ayrıca Ethereum’un aylık grafiğinde bu ay kaydedilen devasa yükseliş sayesinde yeşil bir mum gözüküyor.

Kripto para piyasasının büyük bir kısmı kırmızıya döndü ve kasım ayındaki büyük kazanımları sildi. Yaklaşık 500 milyon dolar değerinde kaldıraçlı pozisyon da tasfiye edildi.

Geleneksel finans piyasası, FED’in para basma politikasının neden olduğu yüksek enflasyon nedeniyle acı çekiyor. Ancak hükümetler para basımının neden olduğu zararları sınırlamak adına daha fazla para basmaya devam ediyor. Birçok kesim, kripto pazarındaki ani düşüşün bugün erken saatlerde yasalaşan tartışmalı altyapı tasarısının onaylanmasına bağlıyor. Özellikle kripto vergilendirme kısmı, merkezsiz bir pazar konusunda bilgili olmayanların tam bir gözetim sistemi inşa edilmesi ve vergi raporlama talepleri, birkaç Cumhuriyetçi senatörün buna tepki göstermesiyle bölündü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz