Geçen hafta New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan kripto para şirketi Bakkt’ın hisseleri, pazartesi günü yaklaşık yüzde 200 oranında artarak 31.57 dolara kadar çıktı. Şirket, cuma günü 9.15 dolar seviyesinde kapatmıştı.

Bakkt’taki bu yükseliş, özellikle ödeme devi Mastercard ile varılan ortaklığa ilişkin açıklamanın ardından geldi. Yapılan açıklamaya göre Bakkt, Mastercard’ın sistemlerini kullanan banka ve işletmelerin kripto para hizmetleri verebilmelerini sağlayacak. Bakkt CEO’su Gavin Michael, anlaşmanın sadece cüzdan ve kredi kartıyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda müşterilerin işletmeler ve restoranlardaki harcamalarından sonra Bitcoin ile puan kazanma imkanı da olacağını ifade etti.

Gelen yükselişle birlikte Bakkt’ın piyasa değeri 4 milyar doların üzerine çıktı. Şirket, 2.1 milyar dolar değerinde bir SPAC anlaşması yoluyla 18 Ekim Pazartesi günü NYSE’de listelenmişti.

Bakkt, geçtiğimiz aylarda ABD’li ünlü zincir restoranı Quiznos ile ortaklık kurmuş, bu ortaklık kapsamında müşterilerin Bitcoin ile yemek satın almalarına olanak verilmişti. Ayrıca şirket, yakın zaman önce teknoloji devi Google ile bir ortaklığa vardı. Anlaşmayla beraber Google Pay, Bakkt’ın Visa kartlarını desteklemeye başladı.

2018 yılında kurulan Bakkt, başlangıçta Starbucks ortaklığı ile ön plana çıkmış ve konuşulmuştu. Şirket, Bakkt uygulamasının mağazalarda yapılacak ödemelerde kullanılması şartıyla kahve zincirine önemli oranda hisse vermişti. Böyle bir ortaklık, Starbucks’ta kripto parayla ödeme yapmayı mümkün kılacaktı. Bu konuda çalışmaların devam ettiği biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz