İstihdam odaklı sosyal medya platformu LinkedIn‘in yakın tarihli bir analizine göre, kripto ile ilgili iş ilanlarının 2021’de patlama yaşaması sektörler arasındaki bozulmayı gösteriyor.

Rapora göre geçen yıl bitcoin (BTC)ethereum (ETH), blockchain ve kripto para gibi anahtar kelimeleri içeren başlıklara sahip iş ilanları ABD’de yıllık bazda %395’lik güçlü bir artış göstererek aynı yıl içinde %98 artış kaydeden daha geniş teknoloji sektörünü geride bıraktı.

LinkedIn, iş ilanlarının büyük bir kısmının yazılım ve finans alanında olduğunu söyledi ve muhasebe ve danışmanlık gibi profesyonel hizmetlerin yanı sıra personel ve bilgisayar donanımı sektörleri de dahil olmak üzere diğer sektörlerin de “kriptoda yetenekli kimselere talepte bir artış” gördüğünü kaydetti.

Platformun analizi, işe alım talebinin 2021’de bir fonlama akışı sırasında arttığını gösteriyor. Finansal veri ve yazılım şirketi PitchBook‘un kısa bir süre önce Cryptonews.com‘a sunduğu bir rapor, global risk sermayesi şirketlerinin kripto ve blokchain ile ilgili yatırımlarının 2021’de yaklaşık 29.4 milyar dolar olduğunu ve 1.686 anlaşma gerçekleştiğini gösteriyor.

Bu, 2020’e kıyasla hemen hemen beş kat artış olduğu anlamına geliyor ve yatırımlar 2018’de kaydedilen rekoru neredeyse dört kat aştı. Ayrıca PitchBook’un verilerinden görüldüğü üzere risk sermayesi şirketleri 2021’de sektöre önceki tüm yılların toplamından daha fazla fon enjekte etti.

LinkedIn, “Aynı zamanda Elon Musk gibi tanınmış isimlerin teknolojiyi övmesiyle halkın kriptoya ilgisinde büyük bir artış oldu ve Crypto.com’un Los Angeles’taki hamlesinden de görüldüğü gibi kripto şirketleri ana akıma girdi” dedi.

Singapur merkezli kripto platformu Crypto.com, Kasım 2021’de 20 yıllık bir süre için tahmini 700 milyon dolarlık anlaşma yaptı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz