Michael Saylor Bitcoin Madenciliğine İlişkin Açıklamalarda Bulundu

0
6

Madencilik sektörü bu hafta ABD Temsilciler Meclisi’nde yapılacak bir görüşmeye hazırlanırken, MicroStrategy‘nin CEO’su Michael Saylor Bitcoin (BTC) madenciliğinin toplam enerji kullanımının “önemsiz” olduğunu ve “hızla daha verimli bir hale geldiğini” söyledi.

Saylor çarşamba günü Bitcoin Madencilik Konseyi‘nin (BMC) üç aylık brifinginde konuşma yaptı.

CEO’ya göre Bitcoin’in kullandığı enerji miktarı diğer büyük sektörlerdeki ufak miktardan daha fazlasını oluşturmaz ve dünyada kullanılan toplam enerji miktarıyla karşılaştırıldığında “önemsizdir.”

Saylor, “Dünya çapındaki enerji kullanımına kıyasla Bitcoin yaklaşık 14 baz puan kullanır” diyerek, Bitcoin’in hashrate’inin veya hesaplama gücünün “önemli ölçüde arttığı” göz önünde bulundurulduğunda bunun son çeyrekte arttığını kaydetti.

Önde gelen Bitcoin boğası, madenciliğin sadece mevcut haliyle çok verimli olmakla kalmadığını, aynı zamanda zaman içinde daha da verimli bir hale gelmeye devam ettiğini vurguladı.

“Halihazırda dünyadaki en düşük maliyetli endüstriyel enerji kullanıcısıdır, verimlilik açısından olağanüstüdür” diyen Saylor, “giderek daha verimli bir hale gelmesinin önemli bir nokta olduğunu” da sözlerine ekledi.

Saylor’ın yanı sıra Coin Metrics‘in kurucu ortağı ve Castle Island Ventures‘in ortağı Nic Carter de konuşmaya katıldı. Carter, ABD Temsilciler Meclisi’nde kripto madenciliğinin etkilerine yönelik yaklaşan oturum için hazırlanan ve yakın zamanda yayınlanan hatalı nota odaklanarak, notun madencilikten kaynaklanan e-atıkla ilgili “yanlış olduğunu bildiğimiz” rakamlar içerdiğini söyledi.

Carter, “İddialara göre Bitcoin madenciliği 2021 yılında 30.000 metrik ton e-atık üretti” diyerek, bunun ASIC Bitcoin madencilik cihazları için 1.29 yıllık bir amortisman döngüsü olduğunu varsayan bir belgeye dayandığını da sözlerine ekledi.

Carter, “Bitmain S9 madencilik cihazları ağın hashrate’inin %25’ini oluşturuyor ve bu 2016’da piyasaya sürülen bir ASIC’ti” diyerek, çoğu madencilik şirketinin 1.29 yıldan “çok daha uzun” olan amortisman döngüsü varsayımlarını kullandığını açıkladı.

“Pratikte ASIC’lerin genellikle çoğu insanın beklediğinden çok daha uzun ömürlü olduğunu gördük” diyen Carter, günümüzde amortisman döngüsünün muhtemelen 5 yıldan daha uzun bir süre olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz