Yönetimi altındaki varlıkların değeri 1.5 milyar doları aşan ve Kanada’nın en büyük dijital varlık fonu yöneticilerinden olan 3iQ, Orta Doğu’nun ilk Bitcoin bağlantılı yatırım fonunu bugün Nasdaq Dubai’de listeledi.

3iQ, ilk olarak 2020 yılında Toronto Borsasında listelediği Bitcoin fonunu Dubai’de de listelemeyi planladığını 20 Nisan’da duyurmuştu. O tarihte yaklaşık 55.000 dolar düzeyinde olan Bitcoin fiyatı, bugün sabah saatlerinde 34.215 dolardan işlem görüyor.

Çift listelemesi (dual listing) bulunan fon, Nasdaq Dubai’de işlem görürken Toronto Borsasında da işlem görmeyi sürdürecek. Yatırımcılar, Toronto Borsasında yaptıkları alımları Nasdaq Dubai’ye (ve vice versa) aktarabilecek, doğrudan Nasdaq Dubai’den de alım yapabilecekler.

Borsada QBTC koduyla listelenen Bitcoin fonunun referans fiyatı 34,57 dolar olarak açıklandı. 3iQ Corp’un Başkanı ve CEO’su Frederick Pye, fiyatta yaşanan düşüş ve Dubai’deki listeleme ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Listeleme haberini (nisanda) ilk kez duyurduğumuzda, Bitcoin hala tüm zamanların rekor fiyatına yakındı. Dubai’deki listeleme öncesinde fiyatta %50’lik bir çekilme yaşanmasının çok iyi olabileceğinden ve bunun doğal olacağından bahsetmiştim. Umarız Dubai’deki yatırımcılar, elde edebilecekleri potansiyel getirilerin farkındadırlar.”

Dubai’deki fon, yatırımcılara dijital depolama/trading işlemleri ile uğraşmadan, Bitcoin piyasasına dolaylı bir şekilde giriş yapma imkanı sunacak. Bitcoin fonunun yerel çaptaki arzı Dalma Capital ve Canaccord Genuity tarafından, ortaklaşa yönetilecek. Fonun likidite sağlayıcılığına, BHM Capital atandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz