ABD hükümeti ele geçirdiği Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer kripto para birimleri için düzenli olarak açık artırmalar düzenliyor. Açık artırmalar, yasa dışı ürün ticareti yapan bir dark web pazarı olan Silk Road’un 2013’te kaldırılmasıyla büyük bir şekilde başladı. Peki, ABD hükümeti bu BTC’leri ne yapıyor, nasıl saklıyor?

ABD hükümeti yıllardır, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini açık artırmaya çıkardı. 2018’de Riot Blockchain’e yaklaşık 5 milyon dolara sattığı 500 Bitcoin mi şimdi 23 milyon doların üzerinde. 2014’te 19 milyon dolara milyarder risk sermayedarı Tim Draper’a giden 30.000 Bitcoin, bugün 1.3 milyar dolardan fazlaya denk geliyor. Hükümet, yüksek profilli suç operasyonlarından beklenebilecek olağan varlıkların yanı sıra, tüm bu Bitcoin’i ele geçirdi. Hepsi benzer bir şekilde satılıyor. İç Gelir Servisi’nin (IRS) siber suç birimi yöneticisi Jarod Koopman, ele geçirilenlerden bahsederken “10 tekne, 12 araba olabilir, sonra X sayıda Bitcoin de oluyordu,” ifadelerini kullandı.

Hükümetin kripto para ele geçirme ve satış operasyonu o kadar hızlı büyüyor ki, token stoğunun depolanmasını ve satışını yönetmek için özel sektörün yardımına başvurdu. Koopman’a göre şu anda ABD’deki ceza adalet sistemi aracılığıyla Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin akışında üç ana bağlantı noktası var. İlk aşama arama ve el koymadır. İkincisi, baskın yapılan kriptonun tasfiyesi. Üçüncüsü, bu kripto satışlarından elde edilen gelirlerin dağıtılmasıdır.

Bu ele geçirme sırasında, uygun gözetimi sağlamak için birden fazla yetkili dahil edilir. Buna, ele geçirilen kriptoyu güvence altına almak için gerekli donanım cüzdanlarını oluşturan yöneticiler de dahildir. Koopman, “Özel anahtarları, kurcalanmaması için yalnızca genel merkezde tutuyoruz” dedi.  son yıllarda hükümet rekor miktarda kriptoyu suçlulardan ele geçirdi. Siber suçlar arttıkça hükümetin kripto para kasasının daha da şişmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz