Ana Sayfa Bitcoin Haberleri Son Dakika: FED Tutanakları Yayınlandı, İşte Bitcoin’in (BTC) İlk Tepkisi!

Son Dakika: FED Tutanakları Yayınlandı, İşte Bitcoin’in (BTC) İlk Tepkisi!

0
Son Dakika: FED Tutanakları Yayınlandı, İşte Bitcoin’in (BTC) İlk Tepkisi!

FED, merkez bankasının enflasyon ve faiz artırımı konusundaki düşünceleri hakkında daha fazla ipucu sağlayabilecek olan son toplantısının tutanaklarını yayınladı ve Bitcoin (BTC) fiyatı tepki verdi. İşte tutanakların içeriği:

Fed yetkilileri faiz artırım hızını yavaşlatmayı destekledi. FED üyeleri nihai faiz hedefi için daha yüksek bir zirve öngörüyor. Nihai faiz oranı için büyük bir belirsiz var diyen FED üyeleri daha fazla dataya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bazı FED üyeleri sıkı para politikasının risk yönetimi ile uyumlu olduğunu söylerken, bazı üyeler aşırı sıkılaşmanın bazı riskleri artırdığını söyledi.

Katılımcılar enflasyon baskısının hafiflediğine dair çok az da olsa bir işaret olduğu konusunda hem fikirdi.

Verilerin açıklanmasıyla birlikte Bitcoin fiyatında artış gözlendi:

FED, 2 Kasım’daki toplantısında faiz oranlarını 75 puan artırarak bu büyüklükteki dördüncü artışını gerçekleştirdi. Ancak FED Başkanı Jerome Powell, düzenlediği basın toplantısında kurumun yakında faiz artırım hızını yavaşlatmaya başlayabileceğini öne sürmüştü.

Başta başkan yardımcısı Lael Brainard olmak üzere diğer FED üyeleri de son konuşmalarında bu yönde ipuçları verdi. Ancak, enflasyonun yüksek seyrettiğini ve kontrol altına alınması gerektiğini vurgulamaya devam eden diğer FED yetkililerinden gelen sinyaller kafa karıştırıcı oldu.

FED tutanaklarının açıklanmasından önceki CME’deki vadeli işlem sözleşmelerine göre, yatırımcılar şu anda FED’in 14 Aralık toplantısında faizleri yalnızca 50 artırma ihtimalini %71’den fazla olarak fiyatlıyor. Bu oran bir ay önceki %52’lik 50 puanlık artış ihtimalinden daha yüksek, ancak geçen hafta fiyatlanan %85’lik 50 artış ihtimalinden daha düşük.

Yakın zamanda açıklanan enflasyon raporları, fiyat artışlarının hızının nihayet daha yönetilebilir seviyelere doğru yavaşlamaya başladığını gösteriyor. En son açıklanan işsizlik maaşı başvuruları bir hafta öncesine kıyasla artış göstermiş olsa da, ABD’de istihdam piyasası da nispeten sağlıklı seyretmeye devam ediyor.

Ancak işgücü piyasası sağlam kaldığı ve enflasyon baskıları azalmaya devam ettiği sürece, FED muhtemelen faiz artışlarının büyüklüğünü azaltacaktır.

Bazı uzmanlar, FED’in faiz oranlarında çok ileri gitmesi halinde, artışların sonunda ekonomiyi çok fazla yavaşlatabileceği ve potansiyel olarak çok daha yüksek işsizliğe, iş kayıplarına ve hatta bir resesyona yol açabileceğinden endişe ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz