Geçtiğimiz hafta kripto para işlem platformu Coinbase Nasdaq endeksi üzerinden halka arzını gerçekleştirdi ve kripto paraların yaygın kabul yolunda bir mihenk taşı oluşturdu. Piyasalara 76 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle giren şirket ABD’nin en büyük kripto para işlem platformu ve kriptonun kazandığı yaygınlığın kilit bir ölçütü. 2012 yılında kurulduğunda bu tür dijital para birimleri çoğunlukla illegal online ödemeler için kullanılıyordu. Ancak şimdi Bitcoin gibi kripto paralar kurumsal yatırımcılar için oldukça önemli yatırım araçları haline geldi.

Yine de kripto paraların kullanımı ödeme alanında da giderek genişliyor. Forbes’un haberine göre, kripto paraların geleneksel döviz kurları hesaplaması gerektirmiyor olması, uluslararası ödemelerde de hız ve maliyet faydası sağlıyor. Kripto paralar ortaya çıktığı günden bu yana çeşitli şekillerde ödeme yöntemi olarak kullanılıyordu. Son yıllarda ise giderek daha fazla sayıda şirket, kripto paraları ödeme yöntemi olarak kullanmaya başladı. Bu ödemelere uluslararası ödemeler de dahil. Ancak halen kripto para teknolojisine şüpheyle yaklaşan geleneksel ödeme şirketleri varlığını koruyor.

Geçtiğimiz bir yılda ise bu durumda değişimler görülüyor. finansgundem.com‘un derlemesine göre Microsoft, Tesla, Expedia ve WeWork gibi önde gelen şirketler, ödeme olarak kripto para kabul etmeye başlarken, tanınmış ödeme şirketleri de teknolojiyi kabul edeceklerini açıklıyor. Visa ve Mastercard gibi kart ağları kripto alanında çekingen girişimlere adım attı. Mastercard, kendi ağı üzerinde kripto para ödemelerini kabul edeceğini açıkladı. Mastercard’ın Blockchain Başkan Yardımcısı Raj Dhamodharan, “şimdi kripto ve ödemelerin geleceğine hazırlanıyoruz” dedi.

Açıklamasının devamında, “Mastercard kimseye kripto para kullanımını önermek için burada değil. Ancak bu alanda işlem yapmak isteyen müşterileri, tüccarları ve şirketleri destekliyoruz” ifadesini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz