Altın savunucusu ve kripto para karşıtı Peter Schiff, altının Bitcoin (BTC)’den daha üstün bir değer deposu olup olmadığı konusunda girdiği bir tartışmadan galip çıktı.

Schiff, 25 Ağustos’ta Intelligence Squared’in ev sahipliğinde düzenlenen bir tartışmada Skybridge’in kurucusu ve eski politikacı Anthony Scaramucci ile karşı karşıya geldi. Altın mı Bitcoin mi tartışması başlamadan önce, çarpıcı bir anket düzenlendi. İzleyicilerin yüzde 51’i, değerli metal lehine, yüzde 32’si BTC lehine oy kullanırken  yüzde 17 ise kararsız olduğunu belirtti.

Scaramucci, BTC’nin değerinin, üçüncü bir taraf olmadan eşler arası işlemlere olanak tanıyan ağından türetildiğini iddia ederek tartışmaya başladı. Ayrıca, kıtlığı ve dijital özellikleri nedeniyle BTC’nin altına göre bir üstünlüğü olduğunu öne sürdü ve şunları ekledi:

Bence bu kripto para devrimi ve özellikle Bitcoin, kıtlığı nedeniyle altını geçecek. Daha taşınabilir, Blockchain üzerinden yapılan işlemler açısından özgür […] ve oldukça hızlı bir şekilde benimseniyor. Bunun sonucunda fiyatlar çok daha yüksek olacak.

Scaramucci’nin iddiasına yanıt olarak, Schiff, Bitcoin’in altın gibi ticari değeri olduğunu, ancak altın değerini veren “metalik özelliklerin” hiçbirine sahip olmadığını savunduğu için “gerçekte, Bitcoin ve altının kesinlikle ortak hiçbir yanı olmadığını” söyledi ve şunları vurguladı:

Kripto para sektöründeki sahtekarlığın bir kısmı, Bitcoin’i altın, altın 2.0, dijital altın olarak yutturmaktır. Bitcoin değer deposu değil, sadece dijital bir sayı dizisi, herhangi bir içeriği yok. Altının değeri, gerçek dünyadaki kullanım durumları tarafından belirleniyor, BTC’nin gerçek dünyada somut bir desteği olmadığı için “fiyat ve değer” arasında bir fark var’. 100 yıl içinde, 1000 yıl içinde, bugün sakladığım altın eritilip elektronikte, mücevherde ya da bugün bile var olmayan yeni kullanımlar için icat edilebilir.

Tartışma boyunca, kripto para karşıtı Schiff BTC’yi bir “Ponzi şeması”, “dev bir pump-dump ” ve “lale çılgınlığı” olarak nitelendirdi. Schiff, BTC’yi geç benimseyenlerin, erken gelen balinalar tarafından kademeli olarak terk edildiğine inandığından, varlığın yükselen fiyatının çakılacğına inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz